Coraz więcej młodzieży korzysta z psychoterapii

Młodość to czas, gdy wiele rzeczy się zmienia i zaczynamy postrzegać świat zupełnie inaczej. Podczas okresu dojrzewania dzieci zaczynają powoli stawać się ludźmi dorosłymi, a przemiana ta rzadko kiedy przebiega łatwo i bezproblemowo. Znacznie częściej proces dojrzewania jest burzliwym, skomplikowanym i trudnym etapem życia. Uczymy się wtedy, jak działa świat, poznajemy nasze emocje, zaczynamy mieć własne poglądy, zasady i plany na życie. Obecnie młodzież jest podatna na jeszcze więcej bodźców zewnętrznych niż kiedyś dlatego coraz więcej z nich zaczyna korzystać z psychoterapii – głównie ze względu na problemy ze znalezieniem się w trudnych życiowo sytuacjach – a o takowe naprawdę nie jest trudno obecnie.

Bunt młodzieży

Nierzadko mówi się o „buncie młodzieży”. Istotnie, młodzi ludzie mają tendencję do łamania wszelkich możliwych zasad i przekraczania wszystkich norm, jakie istnieją. Nie jest to zjawisko nowe – można było je zaobserwować w każdym pokoleniu, i nie ulega to wcale zmianie. Narzekanie na „złą młodzież”, jakie niekiedy zdarza się usłyszeć w różnych miejscach od różnych ludzi, nie ma więc większego sensu – to, jaka jest młodzież, nie zmieniło się znacznie na przestrzeni lat.

Niektórzy młodzi ludzie sami potrafią poradzić sobie z dojrzewaniem, swoimi problemami i trudnym sytuacjami. Niektórzy zwracają się z prośbą o pomoc do rodziny lub innych bliskim im osób. Jednak nie zawsze ludzie ci są w stanie pomóc – mogą po prostu nie wiedzieć, w jaki sposób powinni to zrobić, nawet pomimo szczerych chęci niesienia pomocy. Zastanawiając się, jak pomóc zagubionej młodzieży, należy pomyśleć o psychoterapii.

Młodzi ludzie sięgają po psychoterapię

Psychoterapia dla młodzieży staje się coraz bardziej popularna i coraz większa ilość młodych ludzi decyduje się skorzystać z pomocy psychologa wtedy, gdy nie radzą sobie ze swoimi problemami, nie wiedzą, co powinni w danej sytuacji zrobić, lub gdy czują, że życie wymyka im się spod kontroli.

W społeczeństwie nadal funkcjonuje jednak szkodliwy mit o tym, że chodzenie do psychologa jest dla ludzi, którzy nie potrafią sami poradzić sobie z życiem. Mówi się, że są to osoby słabe, niekiedy wręcz można usłyszeć stwierdzenia, że osoby korzystające z pomocy psychologa są chore psychicznie i niezrównoważone. Nie jest to ani trochę prawdziwe, widać to chociażby na podstawie wzrostu podjętych psychoterapii u psychologów młodzieżowych we Wrocławskich gabinetach. Jednak takie opinie sprawiają, iż wielu ludzi potrzebujących psychoterapii nie decyduje się na nią z obawy przed opinią społeczeństwa, stygmatyzacją i wykluczeniem z grupy społecznej. Szczególnie dla młodzieży może to stanowić problem – warto pamiętać, iż dla młodych ludzi to właśnie zdanie i opinia rówieśników są najważniejsze.

Uzależnienia są nadal numerem jeden jeśli chodzi o zagrożenia wśród młodzieży

Na młodych ludzi czyha wiele zagrożeń, a jednym z takich zagrożeń są niewątpliwie różnego rodzaju uzależnienia. Młodzi ludzie nierzadko uzależniają się od papierosów, narkotyków i alkoholu – często zaczyna się to od chęci zaimponowania swoim rówieśnikom, albo po prostu od ciekawości, jak smakuje „zakazany owoc”. Uzależnionym nastolatkom może pomóc psychologiczna terapia uzależnień dla młodzieży. Dzięki niej będą oni mogli uwolnić się od nałogu i zniwelować skutki, jakie ów nałóg spowodował.


  • 30 listopada
    2017